syrop klonowy

Na północ od Toronto, w Kortright znajduje się konserwatorium, potężne połacie lasu, w którym atrakcją jest zobaczenie jak zbierano kiedyś a jak robią dzisiaj, by zebrać w jednym miejscu sok wyciekający z drzew klonowych. Na przełomie marca- kwietnia odbywa się tam festiwal pokazujący proces tworzenia maple syrop.

Between March and mid-April, the Kortright Centre for Conservation hosts its annual Maple Syrup Festival.The focus of the Maple Syrup Festival is to educate the public on how Maple Syrup production has changed over time. Demonstrations are given on how to properly identify a maple tree, how First Nations People discovered and cooked Maple Syrup or Sweet Water, how pioneers brought over kettles for cooking, and how Maple Syrup is made today in a modern Sugar Shack. Maple syrup samples are given to the public at the pioneer site.

Ręcznym świderkiem nawiercało się dziury w drzewach by na wiosnę wydostawał się nimi sap, czyli soki drzewa budzącego się do życia. W te dziury wbija się kranik, który ułatwia spływanie kropelek do wiaderek, które kiedyś nie miały wcale przykrywek. Niestety zwierzyna leśna to wykorzystywała i  sap znikał pod osłoną nocy.

Teraz już nie stosują nawet tych wiaderek, są plastykowe wężyki, które niejako stanowią pajęczą sieć połączeń. Zaoszczędza to czas ludziom zajmującym się produkcjom syropu.

Konserwatorium, to piękna przestrzeń leśna. Przemierzanie duktów pozwala nam spotykać różne atrakcje parku, jak wiatraki elektryczne, ule pełne pszczół, powóz konny, stosy słomy. Przestrzeń jest tak duża, że nawet jeśli dużo ludzi przybędzie na miejsce, to po rozpierzchnięciu się po okolicy wszyscy ci ludzie znikają.

Nie może zabraknąć demonstracji powstania syropu klonowego, gdzie pracownicy oddają się z wielką pasją i można to usłyszeć w ich głosie czy zobaczyć w oczach.

zobacz jak powstawał cukier w kostce:

Na koniec długiej wędrówki wśród drzew, nie omieszkałam pominąć zatłoczonego miejsca z jedzeniem. Koniecznie pancake with maple syrop, tu dodatkowo z drzemem i śmietaną.

img_2870_fotor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s