Nowy Odwach

Berlin.

Szłam ulicą Unter den Linden kiedy po mojej prawej spostrzegłam budynek. Stał samotnie otoczony zewsząd drzewami. Zaciekawiło mnie zachowanie ludzi, tak jakby do końca nie wiedzieli na co patrzą i to wzbudziło moje zainteresowanie. Stałam przed pomnikiem ku czci ofiar wojny i tyrani, zapoczątkowany w 1818 roku kiedy to stanowił pomnik ofiar wojny napoleońskiej.

img_5293_fotor

 

Niestety, nie znalazłam żadnej informacji w języku angielskim. Po obu stronach wejścia znajdowały się duże tablice tylko w języku niemieckim. Dziś już wiem, że jest to bardzo szczególne miejsce. Swoją wagą bym porównała do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie stoi non stop warta. https://pl.wikipedia.org/wiki/Grób_Nieznanego_Żołnierza_w_Warszawie

Tak, tu kiedyś też stała. W formie zmian pamięci bym porównała do pomnika z Ottawy w Kanadzie National War Memorial, który to powstał 1939 ku pamięci poległych w I Wojnie Światowej, potem miał dokładane daty kolejnych wojen. Dziś stanowi pomnik wszystkich ofiar wojny.  https://en.wikipedia.org/wiki/National_War_Memorial_(Canada)

 

Pieta. Pomnik stanowi rzeźba matki trzymająca  umarłego syna. Próbowałam dopatrzeć się twarzy syna i pionowe światło tuż nad jego dłonią myliło mnie, myślałam że to krawędź nosa a to kręgi szyjne. Jego głowa jest odchylona do tyłu, jakby spoglądał na twarz matki. Są samotni wśród kamiennych ścian, tylko o ciszę i powagę uprasza się w takim miejscu.

img_5297_fotor

 

 

Przed budynkiem widziałam srebrną parę, stali w stuporze, przy dźwięku monet w koszyku dawali oznaki życia. Dla mnie to kolejny akcent wzbudzający zainteresowanie bardziej turystów niż mieszkańców samego Berlina.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s