Poczdam

Wyjeżdżając z Berlina trudno nie zatrzymać się w Poczdamie, który słynie z rozłożystych ogrodów Sanssouci Park   sięgających aż 300 ha powierzchni.

IMG_5518_Fotor

.

.

Na wejściu wita stary młyn, i o dziwo ceglane ruchome schody. Park zapoczątkował Fryderyk II Wielki, ale spotkałam jednak pomnik jego wnuka Fryderka Wilhelma IV, który jako najstarszy syn Fryderyka III przejął pałacowe tereny. Ciekawostką jest, że wykazując się chorobą psychiczną nie mógł sprawować władzy królewskiej i przejął ją jego młoszy brat Wilhelm I Hohenzollern.

Pałac Sanssouci otoczony palmami w donicach. Moją uwagę przyciągnęły umięśnione ramiona Apollo the Archer in the garden of Orangery Palace in Sanssouci Park.

 

.

Uroczo rozciągający się pałac Neue Kammern, który stał się też pięknym tłem dla młodej pary, Pawilon Chiński rażący w słońcu swoim rozlewającym się złotem, wśród drzew aleją dojazdową o 2,5 km długości dochodzi się do Pałacu Nowego, na tle którego kolejna młoda para robiła sobie zdjęcie, a czemu nie.

.

Nie brakowało tu też cudownej roślinności. Kwiaty zawsze przyciągną moją uwagę. Jedno jest pewne, tego miejsce nie można odwiedzać tylko po drodze, w to miejsce trzeba wybrać się na cały dzień, bo spacerów i ciekawych budowli nie ma końca, i pomyśleć że początek ich sięga 1744 roku a my w 2016 wciąż cieszymy oko ich widokiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s