Bazylika św. Mikołaja, Gdańsk

Bazylika mniejsza mieści się w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 72.

Współczesne życie pozwala nam na ocenianie przeszłości. Spacerując po kościele miałam na uwadze walory artystyczne zachowane w tym miejscu. Kościoły były budowane bo ludzie bardziej wierzyli, dziś kościoły nadal są budowane, lecz co z naszą wiarą… skoro rozglądając się wokoło widzimy tyle ulotności…

Ołtarz główny (main altar) z 1646 roku, ma pięć kontygnacji, rzeźbiony w drewnie z lipy. U góry są dwa mniejsze obrazy, Gniew Boży i Mater Misericordiea ze św. Dominikiem i św. Franciszkiem, poniżej obraz główny z 1647 r. przedstawia patrona św. Mikołaja.

W kaplicy św. Jacka znajduje się gotycka Pieta z 1430 r. i jest najstarszym zabtykiem tego kościoła.

Renesansowy świecznik gdański z 1617 r. w centrum świecznik z drewna lipowego jest podwójna figura Matki Różańcowej. Świecznik ma piętnaście ramion piętnastu tajemnic Różańca świętego. Dominikanie rozpowszechniali modlitwę różańcową a przy kościele nadal istnieje Bractwo Różańcowe.

Znajduje się tu obraz dominikanki św. Agnieszki z Montepulciano, mniszka, żywiła szczególne nabożeństwo do Dzieciątka Jezusa i Matki Bożej. Prowadziła ascetyczne życie,  przez 15 lat pościła jedząc tylko chleb i pijąc wodę. Ciekawe jak to się ma dla zdrowia organizmu. Staram się zrozumieć siłę wiary, ale znęcanie się nad własnym ciałem nie należy do naśladownictwa.

We Włoszech, w regionie Toskanii, w prowincji Siena, w Montepunciano znajduje się kościół św. Agnieszki. Mając 6 lat chciała wstąpić do klasztoru, rodzice na to pozwolili dopiero 3 lata później. Mając 14 lat stała się już zakonnicą, kiedy miała 15 lat unosiła się na 2 metry w ekstazie podczas modlitwy.

Takie ciekawe to są te Agnieszki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s