Uzarzewo

 

W gminie Swarzędz leży Uzarzewo, a tam w śród drzew mogłam znaleźć stary kościół, który kiedyś był drewniany, potem go przebudowano systemem szachulcowym, czyli buduje się konstrukcję drewnianą a potem wypełnia. Dzwonnica pozostała cała drewniana.

Kościół powstał prawdopodobnie już w XII wieku z Fundacji Królewskiej. Pierwotnie drewniany został rozebrany w 1749 r i w tym samym roku Felicjan Niepruszewski wybudował nową świątynię.

W 1869 wybudowano nową wieżę drewnianą.

W 1900 roku dobudowano murowaną kaplicę i zakrystię, których fundatorami była rodzina Żychliśkich – ówcześni dziedzice Uzarzewa.’ Grobowce rodu Żychlińskich znajdują się tuż przy kościele.

Ołtarz główny jest gotycki, natomiast dwa boczne są barokowe, są małe i nie zwracają na siebie aż takiej uwagi. Kościół szykuje się do kolejnych remontów. Rozmawiałam z kościelnym, który tu pracuje od ośmiu lat, ogromnie się cieszył na oficjalne otwarcie bocznej kaplicy, która przeszła właśnie remont.

W kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej oraz rzeźba św. Teresy: oba z XVII wieku. Na obrazie widoczna jest postać fundatorki i część napisu fundacyjnego z nazwiskiem Anna Młynarska.

Obok świątyni, tuż za płotem, stoi późnoklasycystyczna plebania z połowy XIX w. Wcześniej tu mieszkał lokalny proboszcz, ale budynek potrzebuje ogromnego wkładu w remont więc porzucił mieszkanie w tym pięknym zabytku i wyjechał do sąsiedniej miejscowości Biskupice i stamtąd dojeżdża na coniedzielne msze.

Dworek jest otoczony drzewami i robi duże wrażenie na mnie. Na pewno wrócę w to miejsce kiedy zrobi się zielono i słonecznie. Miejsce warte wypoczynku w cieniu tutejszych drzew.


 

5 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s