armeński kościół w Batumi

Armenian Apostolic Church, Batumi, Georgia.

„Originally a wooden church built in 1873. Destroyed in the 1880s, a new stone church was built with local donations and the works was carried out under the supervision of an Austrian architect. It was used as a planetarium during the Soviet times, which saved the building from destruction. In 1992 the Planetarium was moved to Batumi State University and the church was re-opened.”


Kościół wybudowany w 1873 roku oryginalnie był drewniany, po zniszczeniu został już odbudowany z kamienia. Pod zaborem Rosji był wykorzystywany, co uchroniło go przed kolejnym zniszczeniem i służy do dzisiaj. W środku było cicho o chłodno.


Przy kościele rosną magnolie. Przy jednej z nich widnieje napis, że została posadzona przez armeńskiego malarza w 1890 roku.

Czy znasz odmianę grandiflora? Znam tę magnolię jako indyjskie, bo prawdopodobnie to z Indii zostały one rozwiezione po Europie. Jest rośliną ozdobną, jednak jej kora ma zastosowanie w lecznictwie na kaszel i przeziębienie w mieszance ziołowej. Magnolia Parasolowata

A pan? Siedział sobie w cieniu tej starej magnolii i cążkami do paznokci skracał sobie brwi.

4 comments

  1. POdpowiem Ci. Kiedy otworzysz swój blog, to po prawej do góry jest Twoja ikonka, tam klikniesz i zobaczysz ustawienia konta, i tam zobaczysz miejsce na adres, który ma się pojawiać kiedy komentujesz. Jeśli zmienisz go na ten nowo powstały blog, to podejrzewam, że re-blogując wpis pójdzie właśnie pod ten właściwy Tobie adres.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s