Kotor

Wracając z gór z wysokości 1400 m mogłam już widzieć Zatokę Kotorską, którą później zobaczę z łodzi na wodzie, ale również wejdę w samo Stare Miasto Kotoru. Zanim to nastąpi podziwiam wysokościowe i bardzo zakręcone widoki.

kotor

Wejście do Starego Miasta Kotoru odbywa się przez bramę. Miasto wciąż jest otoczone murem. Z tyłu są widoczne góry, a na nich zbudowana jest warownie, która sprawiła, że Kotor jest jednym z miast całkowicie uchronionym przed natarciem Turków.

..

Returning from the mountains from the height of 1400 m I could already see the Bay of Kotor, which I will later see from the boat on the water, today I will also enter myself the old town of Kotor. Before that I admire the view from above very twisted roads.

I started from the Market Square – Trg from Brašno. Narrow streets let me to the cathedral, church, palaces, and what in these old walls intrigue me the most, is the modern equipment cooling air in the apartments – air conditioners. They are visible on every wall of the buildings, and sometimes appear literally in plural, oh, it multiplied in my eyes, but nothing cool my body.

..

Spacer zaczynam od Rynku Mąki – Trg od Brašna. Wąskimi uliczkami znajduję katedrę, cerkiew, pałace, a to co w tych starych murach mnie intryguje, to nowoczesny sprzęt schładzający powietrze w mieszkaniach – klimatyzatory, są widoczne na każdej ścianie budynku, a czasem występuję dosłownie w liczbie mnogiej, oj, ale mi się mnożyło w oczach, ale nic chłodniej na ciele nie było.

church motor
by Agnes Foto

Cerkiew św. Łukasza w Kotorze.

Cerkiew w fotografii: 

Spacerując wąskimi uliczkami miasta ponownie zachwycam się balkonami i okiennicami, które dominują bardzo w wystroju tutejszej architektury.  Przyciąga swoją uwagę jedna z dwóch katedr rzymskokatolickich w Czarnogórze, katedra św. Tryfona. Benedykt VI w 2009 nadał tytuł bazyliki mniejszej.

Mury miejskie, obronne, które swym wyglądam kojarzą się zapewne nie jednej osobie z murem chińskim, ten ma trzy linie, i twierdze, i bastiony, i kościółek św. Jana na swej drodze idąc w górę.

Wychodząc poza mury miasto wygląda inaczej, jednak fortyfikacja jest widoczna z wielu punktów w mieście.  Stare Miasto od pozostałej części jest oddzielone Rzeką Scurdą.


Czerwiec 2017, Kotor, Crno Gora

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s